Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rumień zakaźny
ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego
opryszczka narządów płciowych
układ oddechowy
choroby zakaźne
nerwica serca
rozszczep podniebienia
prostata
paradontoza
dychawica oskrzelowa
udar mózgu
zaburzenia krzepnięcia krwi
zaćma
chrypka
katarakta

 

chemioterapia

Pojęcie medyczne chemioterapia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja Chemioterapii napisana w sposób zrozumiały.

Chemioterapia jest metodą leczenia, polegającą na wyniszczaniu komórek nowotworowych, drobnoustrojów, bakterii za pomocą środków chemicznych. Paul Ehrlich wprowadził to pojecie do medycyny, był to niemiecki biolog i chemik. Jeżeli chodzi o nowotwory używa się w tym zakresie cytostatyków. Jest to grupa substancji, które mają działanie toksyczne na komórki nowotworowe. Do chemioterapii drobnoustrojów używa się związków chemicznych o innym charakterze, a są to przede wszystkim antybiotyki, terapia antybiotykowa jest też rodzajem chemioterapii, polega ona na powodowaniu śmierci komórki bakteryjnej, która zaatakowała organizm chorego.

Chemioterapia jest jednym z trzech sposobów leczenia chorób nowotworowych, obok radioterapii i interwencji chirurgicznej. Przyczyna korzystania z chemioterapii to przede wszystkim choroby nowotworowe. Chemioterapia na swój ściśle określony przebieg, w zależności do indywidualnych cech chorego. Najczęściej ma charakter bloków. Podczas kolejnych dni choremu podaje się różne kombinacje leków, które schematycznie podawane zmniejszają namnażanie się komórek nowotworowych, bo powodują zaprzestanie ich podziałów. Cytostatyki podaje się dożylnie, co powoduje szybkie dostanie się i działanie w organizmie chorego.

Chemioterapia nowotworów ma bardzo dużo skutków ubocznych, destrukcyjny wpływ chemii na organizm jest zauważalny już po kilku dniach terapii. Przede wszystkim powoduje ogólne osłabienie organizmu, co objawia się zmęczeniem czy anemią. Często dochodzi do znacznego obniżenia odporności, układ immunologiczny działa mniej sprawnie. Cytostatyki powodują patologię podziałów wielu komórek w naszym organizmie, na przykład tych, które wyścielają nabłonek układu pokarmowego, tym samym może to powodować wrzodu żołądka, dwunastnicy, a także wzdęcia, nudności. Cytostatyki działają także destrukcyjnie na komórki nabłonka wyścielającego naszą skórę, tym samym dochodzi do zmian skórnych czy łysienia. Cytostatyki działają negatywnie na pracę nerek, czy układ rozrodczy.

Chemioterapia polegająca na stosowaniu antybiotyków cytostatycznych jest znacznie bardziej powszechna wśród ludzi zdrowych. Ma ona także wiele skutków ubocznych, wymaga stosowania odpowiednich osłon,- probiotyków, które zabezpieczają nabłonek układu pokarmowego przed destruktywnym działaniem antybiotyków. Powodują one także zmniejszenie pożytecznej flory bakteryjnej, co skutkuje różnego rodzaju grzybicami, zwłaszcza narządów płciowych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]