Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
martwica przysadki
stulejka
konwulsje
układ nerwowy
alergie
eunuchoidyzm
nadkrwistość
gościec przewlekle postępujący
neurastenia
wymioty
choroba zawodowa
mobbing
dychawica oskrzelowa
natręctwa
choroba Scheuermanna

 

celiakia

Pojęcie medyczne celiakia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja celiaki napisana w sposób zrozumiały.

Celiakia nazywana jest także chorobą trzewną. Jest to choroba polegająca na nietolerancji glutenu, zarówno w procesie trawienia jak i samego wchłaniania przez jelito cienkie. Inaczej rzecz ujmując jest to zła reakcja układu immunologicznego ma tego typu białko, układ traktuje je jak przeciwciało, podobnie jak bakterie czy wirusy, wskutek takiej reakcji następują poważne zmiany w organizmie chorego. Dniem celiaki jest 7 czerwca.

Przyczyna cieliaki poza nietolerancją glutenu przez organizm, to także zła budowa kosmków jelitowych, chorobę może powodować także wirus.
Objawy celiaki często są mylone z popularnymi nieżytami układu trawiennego. Często są to typowe nieżyty jelitowo- żołądkowe, także wzdęcia w połączeniu z pozostałymi objawami mogą być niepokojące. Objawami celiaki są także luźne stolce, choroby cukrzycowe, a także tarczycy często są związane z nietolerancją glutenu.

Przebieg choroby może być bezobjawowy, nawet ubytki w zakresie funkcjonowania kosmków jelitowych nie są w stanie dać oznak choroby na jej wczesnym etapie rozwoju. W zależności czy mamy do czynienia z chorobą jawną, ukrytą czy niemą przebieg jest nieco inny.

Leczenie celiaki jest związane przede wszystkim ze stosowaniem diety bezglutenowej, która jest dość kosztowna. Często ten sposób leczenia nazywany jest „lekiem z wyboru”. Ponieważ przyczyna choroby tkwi w patologicznej pracy układu immunologicznego, naukowcy pracują nad preparatem, który w sposób farmakologiczny będzie zapobiegał rozwojowi choroby i przede wszystkim jego destrukcyjnemu działaniu na układ trawienny.

Powikłania celiaki to przede wszystkim niepłodność u mężczyzn, mogą skutkować także niedożywaniem, powoduje także upośledzenie pracy układu pokarmowego i autoimmunologicznego. Celiakia powoduje nowotwory jelita cienkiego, zwłaszcza jego pierwszego odcinka czyli dwunastnicy. Choroba powoduje także złą pracę przewodów żółciowych.

Celiakia występuje zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Istnieje wiele możliwości, które pozwalają lekarzom stwierdzić stopień rozwoju tej choroby w organizmie. Często wykrywa się ją już u dzieci od 6 do 12 miesiąca życia, czyli wtedy, kiedy większość rodziców do diety swoich pociech wprowadza produkty mączne. Także w okresie późniejszym choroba może się ujawniać przede wszystkim, gdy w okresie dzieciństwa ma postać utajoną, a w okresie późniejszym zmienia swoją postać na jawną.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]