Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
SARS
polio
kolka niemowlęca
dysplazja stawów biodrowych
nerwica wegetatywna
cholesterol
zanik kostny
alergia
choroba Meniera
krwiomocz
zapalenie mózgu
miastenia
oczopląs
zapalenie jelit
zapalenie wątroby

 

botulizm

Pojęcie medyczne botulizm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja botulizmu napisana w sposób zrozumiały.

Botulizm potocznie nazywany często zatruciem jadem kiełbasianym wywoływany jest przez neurotoksynę laseczki jadu kiełbasianego beztlenowej bakterii Clostridium botulinum. Niebezpieczna dla zdrowia człowieka bakteria rozwija się najczęściej w hermetycznie zamkniętym pożywieniu, zwykle w konserwach lub domowych przetworach. O jej obecności w pożywieniu świadczy widocznie rozdęta puszka konserwy a po jej otworzeniu specyficzny zapach zjełczałego tłuszczu.

U chorego, który spożył tak przetrzymywaną żywność, w której rozwinęła się beztlenowa bakteria w pierwszym stadium zatrucia pojawia się zazwyczaj podwójne widzenie znacznie zamglonego obrazu. Następnie zatruta neurotoksyną osoba zaczyna odczuwać światłowstręt i dostaje ataksji czyli zaburzenia koordynacji ruchowej ciała. Kolejnym objawem rozwijającej się choroby jest porażenie rzekomoopuszkowe oraz niewydolność krążeniowo-oddechowa. Ze względu na porażenie mięśni u chorego rozwija się prostracja objawiająca się wyczerpaniem nerwowo-psychicznym, zobojętnieniem, przygnębieniem oraz niechęcią do życia. Ze względu na porażenie mięśni oddechowych nie udzielenie szybkiej pomocy medycznej grozi zatrzymaniem oddechu a w konsekwencji śmiercią.

Po pojawieniu się pierwszych objawów chory powinien natychmiast znaleźć się na szpitalnym oddziale intensywnej terapii by w każdej chwili można było przeprowadzić ułatwiającą mu oddychanie intubację. Zatrucie jadem kiełbasianym leczy się podając antytoksynę botulinową IM. W przypadku spożywania tego samego pokarmu przez inne osoby wskazane jest podanie leku wszystkim biesiadnikom. Wcześnie zdiagnozowana choroba jest w większości przypadków wyleczalna a przebieg choroby zależy od czasu w jakim zatruta osoba otrzymała pierwszą dawkę leku.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]