Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
powiększenie węzłów chłonnych
chłoniak
ksztusiec
zapalenie sutka
salmonellowe zatrucie pokarmowe
martwica przysadki
bębnica
alergia pokarmowa
przewlekła niewydolność wieńcowa
polipy jelita
układ krwionośny
postrzał i rwa kulszowa
jaskra
urynoterapia
nerwica serca

 

borelioza

Pojęcie medyczne borelioza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja boreliozy napisana w sposób zrozumiały.

Borelioza to inaczej mówiąc krętkowica kleszczowa lub też choroba z Lyme. To przewlekła infekcja bakteryjna, którą wywołują bakterie należące do rodziny krętków. W związku z tym schorzeniem może dojść do zaatakowania przez bakterie skóry oraz narządów wewnętrznych.

Do powstania infekcji dochodzi na skutek ukąszenia przez kleszcza. Dlatego też bardzo często choroba ta nazywana jest chorobą odkleszczową. Najwięcej zachorowań notuje się w Stanach Zjednoczonych, ale jest to także schorzenie, które możemy „złapać” także w naszym kraju.

Jeśli borelioza nie będzie leczona, będzie przebiegała w trzech etapach. Na początku dojdzie do zlokalizowanej infekcji. Pojawi się rumień wędrujący w miejscu ukąszenia, a towarzyszyć mu będą objawy podobne do grypowych. Później dojdzie do infekcji rozproszonej, w wyniku której pojawią się problemy ze stawami, zapalenie mięśnia sercowego oraz objawy wskazujące na zapalenie nerwów obwodowych oraz opon mózgowych. Ostatnim etapem będzie borelioza przewlekła, kiedy to dochodzi po porażenia nerwów obwodowych, w wyniku czego pojawia się niedowład. Chory ma zaburzenia czucia, pamięci oraz inne psychiczne dolegliwości. Pojawia się gorączka, dreszcze, poty, bezsenność, różnorodne bóle i kurcze mięśni, wrażliwość skóry, ataki padaczkowe, zapalenie wątroby czy nawet paraliż twarzy. Tych objawów jest tak wiele, że tak naprawdę ciężko jest zdefiniować chorobę i bardzo często błędnie się ją interpretuje.

W początkowym etapie leczenie odbywa się przy pomocy antybiotyków. W przypadku przewlekłego schorzenia leczenie jest długotrwałe, bowiem ciężko jest zlikwidować formy przetrwalnikowe bakterii, które w postaci cyst oraz spor zagnieżdżają się z naszym organizmie. Dlatego też zamiast leczyć- staramy się zapobiegać możliwościom zarażenia się boreliozą.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]