Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
radioterapia
myśli natrętne
szumy uszne
kamica żółciowa
choroba Heinego i Medina
świąd
rzeżączka
zapalenie żołądka
dyfteria
nagła głuchota
choroba Scheuermanna
pyłkowica
celiakia
astma pyłkowa
choroba zezowa

 

ból ucha

Pojęcie medyczne ból ucha i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja bólu ucha napisana w sposób zrozumiały.

Ból ucha to bardzo popularna dolegliwość, na którą przynajmniej raz w życiu uskarżał się każdy z nas. Taki ból bardzo często może towarzyszyć przeziębieniom oraz chorobom zębów. Nie są to jedyne możliwości jego wystąpienia. Bóle uszu mogą się także pojawić na przykład wskutek przeciągu lub działania zimna. Są także częstym symptomem faktu, iż w uchu znajduje się jakieś ciało obce.

Skąd bierze się ból ucha? Cóż, na przykład poprzez działanie bakterii. W przypadku zapalenia przewodu słuchowego takie bakterie są w stanie przeniknąć przez różnorodne drobne ranki w głąb skóry przewodu słuchowego. Wówczas nasza skóra zaczyna w tym miejscu puchnąć. To właśnie ten ucisk wywołuje ból. Bardzo często bóle uszu pojawiają się w związku z chorobami górnych dróg oddechowych. Ma to niewątpliwie związek z faktem, że jama gardła oraz ucho środkowe są ze sobą połączone poprzez system przewodów. Chodzi tutaj oczywiście o trąbkę Eustachiusza czy trąbkę słuchowa. To właśnie za pośrednictwem tej drogi do ucha środkowego mogą przedostawać się także zarazki chorobotwórcze. W sytuacji, kiedy to błony śluzowe nosogardzieli oraz trąbka słuchowa zaczynają robić się nabrzmiałe, to powstająca na skutek infekcji ropa zaczyna zbierać się właśnie w uchu środkowym. W tym momencie dosłownie kwestią czasu jest już pojawienie się gorączkowego stanu zapalnego oraz bóle pulsującego. Choroba, jaką jest zapalenie ucha środkowego, najczęściej występuje u niemowląt oraz malutkich dzieci.

Jak należy leczyć ból ucha? Cóż, najpierw należy zlokalizować miejsce, z którego rozchodzi się ból. Czasami jest to naprawdę bardzo trudne zadanie. Jedną z najlepszych metod na leczenie bólu ucha jest jego wygrzewanie. Wielu lekarzy zaleca- szczególnie w początkowym stadium- naświetlanie go promieniami podczerwonymi. Równie dobre jest cieple owijanie ucha. W sytuacji, kiedy bólom uszu towarzyszy także przeziębienie, to zaleca się stosowanie terapii wspomagających. Wówczas można stosować krople do nosa, które pomagają i przyśpieszają zmniejszenie obrzęku błony śluzowej. Zaleca się także zakrapianie uszu. Ma ono sens jedynie wówczas, kiedy dochodzi do zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego. W przypadku schorzeń takich jak zapalenie ucha środkowego krople nie będą w stanie nieść pomocy choremu. Tutaj należy skontaktować się z lekarzem, bowiem konieczna okaże się terapia antybiotykowa. Jeśli zatem towarzyszy nam silny ból ucha, którego nie można się pozbyć domowymi sposobami, należy natychmiast zwrócić się do swojego lekarza.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]