Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
rzeżączka
choroby cywilizacyjne
drgawki
megakariocytopenia
wstrząs urazowy
wstrząs anafilaktyczny
stłuszczenie wątroby
czyrak ucha
gigantyzm
artroza
rumień zakaźny
zapalenie jelita grubego
zapalenie sutka
postrzał i rwa kulszowa
nerwica hipochondryczna

 

błonica

Pojęcie medyczne błonica i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja błonicy napisana w sposób zrozumiały.

Dyfteryt, potocznie znany jako błonica jest jedną z wielu powszechnie występujących, nie tylko w Polsce, ale także na świecie, chorób zakaźnych. Najczęściej jest ona wywołana przez bakterie typu maczugowce błonicy - Corynebacterium diphtheriae. Na chorobę tą narażeni jesteśmy przez całe swoje życie, jednak atakuje ona najczęściej małe dzieci między trzecim a szóstym rokiem życia, ze względu na ich niską odporność. Do zakażenia może dojść różnymi drogami: drogą kropelkową, a także przez kontakt z osobą zarażoną, bardzo rzadko zdarza się zarażenie poprzez wniknięcie bakterii do otwartej rany. Przez dwa do siedmiu dni od zarażenia mogą wystąpić następujące objawy: ogólne złe samopoczucie i znaczne ogólne osłabienie organizmu, bardzo szybko narastająca gorączka, oraz silne bóle gardła, w którym pojawiają się biało-szare, błoniaste naloty, wokół których występuje zaczerwienienie oraz utrudnione połykanie nawet płynów.

Charakterystycznym objawem jest również bardzo blada twarz, spuchnięta szyja – tak zwana szyja prokonsula lub szyja cesarza- oraz nieprzyjemny, mdły zapach z ust chorego. Pogrubiała szyja jest efektem znacznego obrzęku podżuchwowych węzłów chłonnych i jest to reakcja układu immunologicznego na obecność ciał obcych w organizmie. Jeśli zauważyłeś u siebie tego typu objawy, natychmiast zgłoś się do szpitala lub wezwij karetkę pogotowia ratunkowego.

Przebieg choroby może być różny i zależy od wielu czynników, jednak najcięższym przypadkiem jest poważne zatrucie toksyną błoniczą; a także błonica nosa, która może spowodować liczne powikłania u noworodków (objawami są liczne śluzowo- i ropno-krwiste wycieki z jamy śluzowej nosa); i błonica skóry, która spowodowana jest zakażeniem świeżych, otwartych ran maczugowcem. Podczas leczenia zazwyczaj jest podawana znaczna dawka surowicy antytoksycznej, metronidazolu, a także penicyliny.

Nieleczona błonica prowadzi nie tylko do bardzo ciężkich powikłań ze strony układu krwionośnego (zapalenie oraz martwica mięśnia sercowego to tylko niektóre z nich), ale także nerwowego (porażenie mięśni). Jak zapobiegać zarażeniu tak nieprzyjemną i ciężką chorobą, jaką jest dyfteryt? Otóż jest to wbrew pozorom bardzo proste. Wystarczy, że będziemy unikać kontaktu z nosicielami (izolacja poważniejszych przypadków), oraz poddamy się szczepieniu ochronnemu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]