Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
częstoskurcz napadowy
wrzód weneryczny
zapalenie otrzewnej
hyperopia
matołectwo
anemia
polipy przewodu pokarmowego
dalekowzroczność
halluksy
katar żołądka
odwarstwienie siatkówki
uzależnienia
dusznica bolesna
choroby zwyrodnieniowe
katar

 

blizna

Pojęcie medyczne blizna i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja blizny napisana w sposób zrozumiały.

Blizna to coś takiego, co sprawia, że człowiek myśli o sobie jak o kimś gorszym. Blizny być bardzo szpecące oraz stresujące dla osób, które je posiadają. Dlatego też bardzo potrafią osłabić poczucie pewności siebie u każdego człowieka. Bez względu na jej rozmiar a także miejsce, w jakim się znajduje, blizna jest zawsze postrzegana jako problem osobisty. Owszem, zdarzają się ludzie, którzy są w stanie nauczyć się akceptować swoje blizny. Jednak nikt tak naprawdę nigdy o nich nie zapomina.

Myślę, że każdy z nas zdaje sobie w pewnym stopniu sprawę z tego, że powstawanie blizn jest swoistą i naturalną częścią procesu gojenia się ran na naszej skórze. Zatem można powiedzieć, iż blizna pojawia się w trakcie samoistnego naprawiania się rany. Rana mogła zostać spowodowana przez wypadek lub na przykład zabieg operacyjny czy chorobę. Zasadniczo panuje tutaj zasada, iż im bardziej jest uszkodzona skóra, tym dłużej będzie trwał proces gojenia się rany. W związku z powyższym większe będzie także prawdopodobieństwo, że powstanie wówczas dużo bardziej zauważalna blizna.

To, w jaki sposób tworzy się blizna, uzależnione jest zarówno od wieku, jak też od umiejscowienia na ciele. Na ten fakt mogą mieć także wpływ niektóre czynniki genetyczne. Zasadniczo młoda skóra ma większe zdolności do tak zwanego przerostu w czasie gojenia. Przez to często powstają większe i grubsze blizny. Na samym początku taka blizna może być czerwona oraz znacznie pogrubiona. Po pewnym czasie będzie stopniowo blaknąć.

Blizny mogą mieć różną formę. Wyróżniamy na przykład blizny przerosłe. To blizny charakterystyczne w szczególności dla ludzi młodych. Występują także u osób po oparzeniach a także u osób o ciemniej karnacji. Przeważnie są one czerwone, znacznie pogrubione oraz uniesione. Czasem towarzyszy im świąd lub ból. Takie przerosłe blizny rozwijają się w ciągu kilku tygodni, licząc od momentu uszkodzenia skóry. Wyróżniamy także bliznowce, które mogą tworzyć się w każdym wieku. Takie blizny są grube i zaokrąglone. Można powiedzieć, iż są to nieregularne skupiska tkanki bliznowej. Znacznie rozszerzają się one poza sam obszar rany pierwotnej. Mogą mieć ciemne lub czerwone zabarwienie. W znacznym stopniu odróżniają się od otaczającej je skóry. Wyróżniamy również blizny zanikowe. To małe, okrągłe blizny, jakie leżą poniżej poziomu skóry, która je otacza skóry. Takie blizny mogą powstawać wówczas, gdy proces gojenia rany zostaje w jakiś sposób zakłócony. Blizny można skutecznie leczyć. Można stosować różnorodne żele do leczenia blizn.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]