Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
powiększenie węzłów chłonnych
ornitoza
fobia
otoskleroza
palce młotkowate
zapalenie płuc
częstoskurcz napadowy
choroby weneryczne
węzły chłonne
nerwice
niedoczynność tarczycy
nudności
choroby psychiczne
testotoksykoza
krótkowzroczność

 

bielactwo nabyte

Pojęcie medyczne bielactwo nabyte i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja bielactwa nabytego napisana w sposób zrozumiały.

Bielactwo jest chorobą przewlekłą, zazwyczaj pojawia się w dzieciństwie i dotyczy około 1% społeczeństwa na świecie. Bielactwo jest zaburzeniem rozłożenia i tworzenia melaniny- barwnika skóry.

Bielactwo objawia się występowaniem plam różowego koloru na skórze. Najczęściej pojawiają się one w miejscach odsłoniętych, takich jak twarz, dłonie, stopy. Często pojawiają się także w okolicach narządów płciowych. Ich występowanie jest symetryczne. Jeśli plamy pojawiają się na skórze owłosionej głowy, włosy w tym miejscu również się odbarwiają.

Bielactwo mimo tego, że zazwyczaj pojawia się w dzieciństwie, dotyka także ludzi dorosłych. Nie ma żadnej prawidłowości, jeśli chodzi i płeć chorych. Na bielactwo może cierpieć zarówno kobieta jak i mężczyzna.

Niestety do tej pory nie jest wiadomo, jakie są przyczyny występowania bielactwa. Można jedynie przypuszczać, że ta choroba ma podłoże genetyczne, ponieważ zazwyczaj występuje rodzinnie. Specjaliści doszukują się również związku bielactwa z układem nerwowym, ponieważ odbarwienia mają kształt zgodny z nerwem, który występuje w miejscu tego odbarwienia. Dodatkowo, u niektórych bielactwo pojawia się po wstrząsach psychicznych i nerwowych.

Odbarwienia mogą mieć różny kształt, wielkość i nasilenie. Czasem może dojść nawet do odbarwienia całego ciała. Znane są też przypadki, w których plamy bielacze ponownie się zabarwiają. Największym problemem dla osób borykających się z bielactwem jest szczególna wrażliwość na światło słoneczne.

Bielactwo można leczyć na różne sposoby. Można zacząć od maskowania zmian różnymi kosmetykami. Inne metody to fototerapia, kortykosteroidy, odbarwienie skóry zdrowej, przeszczep skóry. Jednak każde z tych zabiegów nie leczy choroby, może jedynie sprawić ją mniej widoczną dla innych.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]