Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nadwrażliwość pokarmowa
zapalenie gruczołu krokowego
choroba Hashimoto
melanodermia
zapalenie wątroby
choroby laryngologiczne
kamica ksantynowa
nowotwory
leukopenia
stłuczenie mózgu
bezsenność
osteoporoza
nerwica natręctw
palce młotkowate
częstoskurcz napadowy

 

biegunka

Pojęcie medyczne biegunka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja biegunki napisana w sposób zrozumiały.

Biegunka to dolegliwość, która może się pojawić w różnych okolicznościach. Zawsze jest jednak uciążliwym problemem. Dotyka w równym stopniu dorosłych oraz dzieci. Biegunka jest obroną naszego organizmu przed atakiem substancji toksycznych. Jej bezpośrednim objawem jest zwiększona liczba stolców o płynnej konsystencji oraz o znacznie powiększonej objętości. Biegunka przeważnie ustępuje samoistnie po 2-3 dniach. Czasami jednak zdarza się tak, że ma charakter przewlekły. Wówczas może utrzymywać się nawet do paru miesięcy.

Biegunka może zostać wywołana przez różne przyczyny. U dzieci są to najczęściej infekcje przewodu pokarmowego, powstające przede wszystkim na tle zakażeń wirusowych, a także bakteryjnych i pasożytniczych. Bardzo często jest to także skutek uczulenia lub nietolerancji pokarmowej. Może pojawić się również jako powikłanie po antybiotyku. U dorosłych z kolei przyczyną może być nerwica, różnorodne uczulenia czy nietolerowanie niektórych pokarmów. Biegunka może pojawić się w związku z zażywaniem leków, zatruciem pokarmowym czy chorobami układu pokarmowego lub nowotworami.

Biegunki mogą występować w wielu formach. Najczęściej mamy do czynienia z ostrą biegunką, która trwa mniej więcej do 10 dni. Z kolei przewlekłe trwają powyżej 10 dni. Wyróżnia się także biegunkę podróżną, która może zepsuć radość z każdej podróży.

Biegunka jest dość uciążliwym schorzeniem. Może okazać się poważna w skutkach, prowadzi bowiem do odwodnienia oraz utraty soli mineralnych. Dlatego tez należy ją leczyć. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do zaburzenia pracy nerek. W niektórych przypadkach mogą również prowadzić do zapalenia stawów. Jeśli biegunka nie chce samoistnie ustąpić, to powinniśmy zasięgnąć porady lekarza. Szczególnie ważne jest to wówczas, gdy zaobserwujemy u siebie objawy wskazujące na zatrucie pokarmowe. Jeśli zlekceważymy biegunkę, to może ona do prowadzić do groźnych dla naszego zdrowia powikłań. Może dojść nie tylko do odwodnienia oraz niedoboru elektrolitów. Może także pojawić się niedokrwistość oraz osłabienie, które może zostać połączone ze spadkiem ciśnienia krwi oraz z zaburzeniami świadomości.

W niektórych przypadkach biegunki nie da się przewidzieć. Jednak jeśli przebywamy w zdecydowanie niesprzyjającym środowisku, to zwiększamy ryzyko jej wystąpienia. Możemy jednak łagodzić jej przebieg. Unikanie spożywania niegotowanych jarzyn, mięsa czy ryb może zapobiec jej powstawaniu. Poza tym musimy pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]