Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
czerniak
świerzbiączka
angina
tryper
zespół Cushinga
celiakia
wąglik
rak szyjki macicy
hematuria
cisawica
zaburzenia równowagi
odma opłucnej
krwioplucie
urynoterapia
klatka piersiowa

 

białaczka

Pojęcie medyczne białaczka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja białaczki napisana w sposób zrozumiały.

Białaczka to jedna z chorób naszej krwi. To schorzenie, w którym białe krwinki produkowane są na potęgę w niekontrolowany sposób. Na skutek tej nadmiernej produkcji dochodzi do wypierania przez nich prawidłowych elementów komórkowych krwi.

Białaczka to nowotwór o charakterze złośliwym. Można podejmować jej leczenie. Jednak w przypadku jego braku, białaczka może prowadzić do śmierci z powodu niedokrwistości dotkniętego nią pacjenta. Niedokrwistość jest w tym przypadku niedoborem krwinek czerwonych. Poza tym na skutek braku leczenia tego schorzenia może dochodzić do ciężkich krwawień lub nawet do zakażeń.
Wyróżniamy kilka typów białaczki. Poszczególne z nich zależą od typów białych krwinek.

Białaczka aleukemiczna dotyczy na przykład nieprawidłowych krwinek białych w szpiku. Białaczka szpikowa to ta, w której dominują prymitywne komórki szpiku kostnego. Z kolei w białaczce limfocytowej dominują limfocyty. Białaczka kosmatokomórkowa charakteryzuje się natomiast znacznym powiększeniem śledziony oraz spadkiem liczby wszystkich komórek krwi.

Jeśli chodzi o przyczyny tej choroby, to nie są one do końca znane. Łączą się one jednak na pewno z czynnikami takimi jak promieniowanie, niektóre wirusy czy też substancje chemiczne. Jeśli natomiast chodzi o objawy, to we wczesnym swoim stadium większość białaczek przebiega bezobjawowo. Prawdziwe symptomy pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Można mieć wówczas do czynienia z niedokrwistością, znużeniem, bladością a także ospałością. Pojawiają się również objawy takie jak łatwe tworzenie się siniaków a także symptomy wskazujące na przedłużone krzepnięcie krwi. Do takich objawów należą przede wszystkim krwawienia z nosa oraz z dziąseł, obecność krwi w moczu oraz w stolcu. Na zaburzone krzepnięcie krwi wskazuje także nadwrażliwość na zakażenia górnych dróg oddechowych oraz powiększone węzły chłonne. Ponadto pojawia się utrata łaknienia oraz towarzyszące mu wychudzenie i uczucie ucisku w lewym podżebrzu.

W przypadku białaczki główna forma leczenia to chemioterapia. Nie zawsze jest ona wystarczającym leczeniem. Na przykład w przypadku białaczki kosmatokomórkowej niezbędne okazuje się usunięcie śledziony. Poza tym leczenie w większości przypadków wymaga przetoczenia krwi oraz przeprowadzania intensywnych kuracji antybiotykowych. Poza tymi metodami stosuje się również leczenie w postaci radioterapii a także przeszczepów szpiku kostnego.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]