Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie mięśnia sercowego
nieżyt nosa
choroby jelita grubego
botulizm
pokrzywka
postrzał i rwa kulszowa
eunuchoidyzm
przerost migdałów
nerwica neurasteniczna
gigantyzm
czerniak
ból ucha
endometrioza
furunkuł
wzdęcia

 

bezsenność

Pojęcie medyczne bezsenność i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja bezsenności napisana w sposób zrozumiały.

Bezsenność to bardzo charakterystyczne zaburzenia normalnego rytmu dobowego człowieka. To inaczej mówiąc trudności wiążące się z zasypianiem, a także z kontynuowaniem rozpoczętego już snu. To także wszelkie kwestie, które wiążą się z przerywaniem snu lub też snem, w trakcie którego nasz organizm zupełnie nie może się zregenerować.

Bezsenność sama w sobie nie musi być chorobą, ale może być przyczyną wielu schorzeń. Może bowiem być bezpośrednim objawem różnorodnych chorób o podłożu somatycznym lub psychicznym. Bezsenność bardzo często pojawia się w związku ze stanami psychicznymi takimi jak na przykład zaburzenia lękowe lub depresje. Może także być powiązana z nadużywaniem alkoholu lub napoi, które zawierają duże ilości kofeiny. W przypadku ludzi starszych bezsenność powiązana jest bezpośrednio ze starzeniem się ludzkiego organizmu. Dlatego też ludzie starsi zwykle nie mogą długo spać.

Bezsenność zasadniczo podzielić możemy na trzy rodzaje. Jeśli nasze problemy z zasypianiem trwają zaledwie kilka dni- wówczas jest to bezsenność przygodna. Może się ona przytrafić każdemu, więc nie należy zbytnio się nią przyjmować. Jeśli trwa do mniej więcej trzech tygodni- wówczas mamy do czynienia z bezsennością krótkotrwałą, która może już jednak budzić podejrzenia, iż jej przyczyną jest choroba. Natomiast jeśli nasze problemy trwają dłużej niż trzy tygodnie- mamy do czynienia z bezsennością przewlekłą, co niestety wymaga profesjonalnego leczenia.

Bezsenność można leczyć przyczynowo, czyli eliminując jej przyczynę. Podejmuje się także leczenie schorzeń psychicznych oraz somatycznych, których może być wynikiem. Można ją także leczyć objawowo- wówczas stosuje się metody relaksacyjne, behawioralne oraz dla się o to, by nie spać w ciągu dnia i przestrzegać właściwej higieny snu. Farmakologia to ostateczność. Wówczas podaje się leki, które są w stanie ułatwiać zasypianie, melatoninę oraz leki przeciwdepresyjne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]