Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
dna moczanowa
lęk
niedokrwistość
kamica moczowa
opryszczka
padaczka
choroba Scheuermanna
kaszel
myśli natrętne
tryper
wrzód miękki
zapalenia przyzębia
zapalenie zatok
roponercze
gigantyzm

 

autyzm

Pojęcie medyczne autyzm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja autyzmu napisana w sposób zrozumiały.

Autyzm jest to zaburzenie rozwojowe. Ujawnia się ono przeważnie w ciągu pierwszych 3 lat życia. Jest ono wynikiem zaburzenia neurologicznego, które wywołuje bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Autyzm występuje mniej więcej raz na 500 osób. Ustalono, iż występuje aż cztery razy częściej u chłopców niż u dziewcząt.

Autyzm to choroba, która wywiera wpływ na rozwój mózgu w sferach takich jak rozumowanie, kontakty socjalne oraz porozumiewanie się. Osoby dotknięte tym schorzeniem mają kłopoty z komunikacją w grupie. Ciężko jest im wspólnie wykonywać czynności, mają utrudniane porozumienie się z innymi oraz „inny” stosunek do świata zewnętrznego.

Jeśli chodzi o przyczynę autyzmu, to naukowcy mają różne wytłumaczenia w tej kwestii, które często zależą bezpośrednio od form autyzmu. Na chwilę obecną nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Jednak współczesne badania wskazują na połączenie autyzm z biologicznymi i neurologicznymi różnicami mózgu. Badania są w stanie wykazać nieprawidłowości w budowie mózgu. W przypadku niektórych rodzin można nawet dostrzec genetyczną podstawę autyzmu. Niestety nie odkryto jeszcze genu, który byłby odpowiedzialny za tę chorobę.

Autyzm można rozpoznać jedynie poprzez obserwację dziecka, jego sposobów komunikacji, czy też zachowania i stopnia rozwoju. Dzieci autystyczne na początku w zasadzie rozwijają się normalnie. Dopiero koło 2 roku życia rodzice mogą zauważyć jakieś opóźnienie w mowie, czy też inne nieprawidłowości. Dziecko autystyczne woli porozumiewać się gestami zamiast słowami, słabo skupia uwagę, woli spędzać czas samodzielnie. Poza tym nie interesuje się zawieraniem przyjaźni, mało się uśmiecha. Można zaobserwować nadwrażliwość na dotyk lub też całkowity brak reakcji na ból. Czasami pojawiają się również objawy takie jak nadpobudliwość lub otępienie, lub uparte wręcz przywiązanie do jednego przedmiotu.

Autyzm można podleczyć (wyleczenie jak na razie nie jest możliwe). Nie ma leku, który jest zdolny wyleczyć zmiany w mózgu, które mogą stać się czynnikiem autyzmu. Ale jesteśmy coraz lepsi w zrozumieniu choroby i pomocy chorym w zakresie zwyczajnego przystosowania się. Okazuje się, że dzięki takiej pomocy niektóre symptomy mogą zelżeć, a z czasem nawet zniknąć. Stosuje się także różne rodzaje terapii. Można podleczyć trochę mowę i zachowania chorego. Podleczyć można wzrok, słuch, stosuje się także terapie muzyczne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]