Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
przerost migdałów
astygmatyzm
zapalenie oskrzeli
refluks żołądkowo przełykowy
hiperlipoproteinemie
grypa
furunkuł
kamica kielichowa
ropień płuc
klimakterium
granulocytopenia
brodawki weneryczne
układ limfatyczny
choroba górska
rozszczep podniebienia

 

atopowe zapalenie skóry

Pojęcie medyczne atopowe zapalenie skóry i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja atopowego zapalenia skóry napisana w sposób zrozumiały.

Przyczyną pojawiania się zaczerwienień oraz suchej i pękającej skóry w okolicach zgięć łokci i kolan, twarzy oraz szyi jest atopowe zapalenie skóry. Zmiany skórne mogą także obejmować całe ciało w przypadku obostrzenia objawów choroby. Zmiany wywołują u pacjenta nieznośne swędzenie. Substancje, które podrażniają skórę takie jak na przykład środki chemiczne lub alergeny pokarmowe do których należą głównie jajka, białko pszenicy czy czekolada powodują utratę płaszczu lipidowego, który stanowi barierę ochronną dla skóry.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, której często towarzyszą inne jednostki chorobowe, powstające na tle alergicznym takie jak astma oskrzelowa, katar sienny oraz zapalenie spojówek.

AZS jest nieprawidłową reakcją immunologiczną organizmu polegającą na nadmiernym wytwarzaniu przeciwciał IgE, których zadaniem jest walka z alergenami. Wiele publikacji medycznych zalicza AZS do chorób psychosomatycznych, ponieważ nasilenie jej objawów można zauważyć podczas stresu lub silnych emocji. Układ nerwowy może podobnie jak alergeny stać się czynnikiem, który jest odpowiedzialny za wyzwalanie się objawów AZS.

Objawy chorobowe utrzymują się u pacjenta latami z większymi lub mniejszymi nasileniami. Atopowe zapalenie skóry ma charakter przewlekły z nawrotowym przebiegiem. W przypadku stwierdzenia czynników, uczulających w leczeniu przyczynowym główną rolę odgrywa wyeliminowanie z otoczenia pacjenta alergenów oraz poddawanie się próbom odczulania. Leczenie objawowe polega na podawaniu środków przeciwhistaminowych, kortykosteroidów a nawet leków immunosupresyjnych takich jak cyklosporyna czy takrolimus. Podczas obostrzenia się objawów choroby bardzo ważna jest pielęgnacja skóry polegająca na jej odpowiednim natłuszczaniu głównie przy zastosowaniu emolientów oraz noszeniu specjalistycznej odzieży leczniczej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]