Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
athaeroma
nadżerka
choroba zawodowa
kamica moczowa
nadżerka szyjki macicy
zespół Kawasaki
wstrząs mózgu
anemia
odma opłucnej
torbielowatość nerek
dalekowzroczność
paradontoza
choroby reumatyczne
polipy jelita
kamica ksantynowa

 

astygmatyzm

Pojęcie medyczne astygmatyzm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja astygmatyzmu napisana w sposób zrozumiały.

Astygmatyzm, określany w medycynie również fachowym terminem niezborność oka, należy do grupy najczęstszych wad narządu wzroku u człowieka. Jest ona spowodowana niewłaściwą krzywizną rogówki, która w oku spełnia rolę soczewki skupiającej światło. Rogówka, będąca przednią częścią narządu wzroku, powinna posiadać równomiernie wypukłe kształty odciętej ścianki kuli. W przypadku osób z astygmatyzmem forma ta jest zniekształcona i przypomina odciętą ściankę jaja, co powoduje, że obydwie osie rogówki różnią się od siebie. Powoduje to zniekształcenie lub zamazywanie widzianego obrazu, w dodatku w różnych osiach (pionowej, poziomej czy skośnej).

Astygmatyzm może przyjmować różne formy, które można podzielić na regularne i nieregularne. Ten drugi rodzaj jest ściśle związany ze zmianami zwyrodnieniowymi lub rozrostowymi rogówki (obrzęki czy guzy), urazami mechanicznymi i towarzyszącymi im bliznami pourazowymi i pozapalnymi. Astygmatyzm regularny cechuje się tym, że rogówka jest spłaszczona a oko posiada dwie ogniskowe. O ile regularne wady można korygować za pomocą okularów, o tyle w przypadku nieregularnych zniekształceń najlepszym wyjściem jest stosowanie specjalnych soczewek kontaktowych.

Wady takiej nie są w stanie wyrównać zwykłe soczewki sferyczne z powodu ich kształtu, który nie będzie mógł dopasować się do nienaturalnej formy rogówki. Stąd też astygmatyzm niweluje się specjalnie skonstruowanymi soczewkami, posiadającymi różne moce w dwóch osiach (nazywane są one cylindrycznymi). Jest to wada najczęściej objawiająca się w wieku dziecięcym, jednak nie musi być wrodzona i może także występować wskutek przebytych chorób, zwyrodnień lub uszkodzeń mechanicznych oka.

W wielu przypadkach astygmatyzm, który nie jest korygowany i leczony, może prowadzić do poważniejszych chorób narządu wzroku. W wieku dziecięcym wada ta występuje często wraz z tzw. nadwzrocznością oka, powodując powstawanie zeza akomodacyjnego. Może to prowadzić do poważniejszych schorzeń, np. przy dużych wadach wzroku amblyopię, czyli niedowidzenie. Ma ono swoje źródło w świadomości, która wybiera niewłaściwy obraz, przesyłany do mózgu. Astygmatyzm z wiekiem staje się coraz bardziej dokuczliwy, powodując pogłębianie się wady wzroku oraz dodatkowe nieprzyjemne dolegliwości, jak bóle głowy czy pieczenie oczu. Brak podjęcia odpowiednich środków (soczewki, laseroterapia) przeciwko tej wadzie wzroku prowadzi w kontekście w późniejszym okresie do zaćmy, a nawet utraty wzroku.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]