Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ostrogi piętowe
choroby serca
rak płuc
testotoksykoza
zapalenie gruczołu krokowego
nadwrażliwość pokarmowa
dławica sercowa
chrapanie
zapalenie opłucnej
zespół Downa
nadczynność tarczycy
włókniak miękki
shopoholizm
rezonans magnetyczny
hipereozynofilia

 

astma oskrzelowa

Pojęcie medyczne astma oskrzelowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja astmy oskrzelowej napisana w sposób zrozumiały.

Astma oskrzelowa (inaczej: dychawica oskrzelowa, asthma bronchiale) jest przewlekłą chorobą zapalną atakującą układ oddechowy, a konkretnie jego błony śluzowe. Podczas ataku astmy dochodzi do nagłego skurczu oskrzeli i obrzęku śluzówki. Chory odczuwa w tym czasie duszności, pojawiają się trudności z oddychaniem i świszczący oddech, które są spowodowane utrudnionym przepływem powietrza przez zwężone światło oskrzeli i oskrzelików, a po chwili kaszel i wykrztuszanie szklistej, lepkiej wydzieliny.

Napady astmy mogą pojawić się w wyniku kontaktu z alergenem, podczas wysiłku fizycznego, w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych układu oddechowego oraz z powodu oddychania mroźnym powietrzem. Najczęściej występujące alergeny to pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, składniki pokarmowe. Istnieją także dodatkowe czynniki, które mogą wpływać na zaostrzenie astmy oskrzelowej. Jest to zwłaszcza kontakt z dymem papierosowym, którego należy unikać także w ramach zapobiegania powstaniu choroby. Ze względu na przyczyny wyróżnia się kilka rodzajów astmy. Główny podział obejmuje typ atopowy i nieatopowy (endogenny), ale na co dzień słyszy się na przykład o astmie zawodowej, aspirynowej czy wysiłkowej.

Leczenie polega najczęściej na odczulaniu, czyli wieloetapowym, stopniowym podawaniu coraz większych dawek roztworu alergenu. Oczywiście wcześniej konieczne jest prawidłowe rozpoznanie czynnika wywołującego skurcze mięśni gładkich dróg oddechowych. Takie odczulanie jest bardzo czasochłonne – trwa przynajmniej kilka lat. Natomiast w leczeniu napadów astmy choremu podaje się metodą wziewną leki rozkurczowe. Przy odpowiednim doborze leków, ich regularnym stosowaniu i unikaniu kontaktu z alergenem astma oskrzelowa nie musi znacząco ograniczać aktywności życiowej osób cierpiących na tę chorobę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]