Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
ból głowy
krwotok z nosa
nadkrwistość
nerwica lękowa
choroby zakaźne
kolka jelitowa
choroby hormonalne
RDS
natręctwa
wąglik
listerioza
oczopląs
choroba Alzheimera
ostrogi piętowe
kłykciny kończyste

 

astma atopowa

Pojęcie medyczne astma atopowa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja astmy atopowej napisana w sposób zrozumiały.

Astma atopowa to jedna z najczęściej występujących astm u dzieci. Przeważnie, na co wskazuje większość przypadków jej wystąpienia, rozpoczyna się ona jeszcze przed szóstym rokiem życia malucha.

Astma atopowa charakteryzuje się nagłym napadem astmy. Występuje on często w nocy. Zazwyczaj jest on poprzedzony atakiem kaszlu. Poza tym pojawia się wodnisty katar. Poza tymi objawami, bardzo często napadom towarzyszą duszności a także trudności z wydychaniem powietrza. Charakterystyczne jest także odpluwanie lepkiej wydzieliny. W trakcie takiego napadu dziecko odruchowo przyjmuje pozycję siedzącą. Unosi także swoje ramiona. W ten sposób dochodzi do uruchomienia pomocniczych mięśni oddechowych. Dziecko bardzo się przy tym poci. Niektóre bardzo ciężkie napady astmy mogą być niebezpieczne dla naszego dziecka. Mogą bowiem prowadzić do znacznego zwężenia światła oskrzeli. W ten sposób między innymi mogą prowadzić do wystąpienia sinicy oraz równie groźnych zaburzeń we krwi. Bardzo często w trakcie takich ataków dochodzi nawet do utraty świadomości. Taki objaw spowodowany jest niedotlenieniem mózgu.

Jak rozpoznać, że pacjent cierpi na astmę atopową? Lekarz przede wszystkim musi przeprowadzić wywiad rodzinny. Poza tym musi skupić się na charakterystyce obrazu klinicznego choroby oraz wykonać testy skórne. Leczenie musi przebiegać kilkutorowo. Na pewno dużego znaczenia nabierze samo leczenie objawowe, czyli leczenie w celach łagodzenia napadu. Takie leczenia polega przede wszystkim na podawaniu leków rozkurczowych oraz wykrztuśnych. Poza tym pacjentowi należy podawać napoje oraz nawilżać powietrze w pomieszczeniu, w którym sypia czy na co dzień przebywa. W okresach, kiedy nie dochodzi do napadów, lub pomiędzy nimi, należy skupić się przede wszystkim na usunięciu przypuszczalnych alergenów z otoczenia dziecka. Poza tym lekarze zalecają, by w miarę systematycznie prowadzić tak zwaną gimnastykę oddechową, która w dużym stopniu będzie w stanie poprawić czynności naszego układu oddechowego. Lekarze zalecają także okresowe leczenie klimatyczne. Niektóre napady pojawiają się często, inne rzadko. Jednak w przypadku napadów częstszych niż na przykład raz w miesiącu, trzeba im aktywnie przeciwdziałać. Należy im zapobiegać głównie poprzez stosowanie leków, które zostaną zalecone przez lekarza. Wszystkie te drogi połączone ze sobą mogą prowadzić do wyleczenia, lub przynajmniej ograniczenia napadów i skutków choroby.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]