Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
torbiel jajnika
OZZP
choroby weneryczne
CMV
choroba zezowa
aids
szumy uszne
athaeroma
odmrożenia
mięśniak macicy
polipy nosa
choroba lokomocyjna
hyperopia
konwulsje
migotanie przedsionków

 

arytmia

Pojęcie medyczne arytmia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja arytmii napisana w sposób zrozumiały.

Arytmia to inaczej mówiąc zaburzenie pracy serca. To stan, kiedy praca serca zmienia swój normalny rytm: może znacznie przyśpieszyć, lub też może zupełnie zwolnić. Wszelkie nieregularności w tym zakresie określane będą zatem tym mianem.

W niektórych przypadkach arytmia może być oznaką banalnych dolegliwości. Zwykle jednak arytmia wiąże się z wieloma innymi bardzo poważnymi konsekwencjami. Bardzo często mogą one prowadzić nawet do zagrożenia ludzkiego życia. Może być ona spowodowana zarówno chorobą niedokrwienną serca jak też chorobą zastawek serca. Równie dobrze arytmia może być wynikiem nadciśnienia tętniczego, wad wrodzonych, zwyrodnieniem serca czy też przedawkowania leków.

Arytmia może występować w dwóch postaciach. Może dochodzić do arytmii napadowej, czyli tej, która pojawia się okresowo, oraz do arytmii długotrwałej. Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia arytmii. Na pewno jednym z nich jest wiek, bowiem im człowiek starszy, tym łatwiej dolegliwości tego rodzaju się pojawiają. Poza tym na arytmię mogą wpływać czynniki takie jak palenie papierosów, cukrzyca, dziedziczne choroby serca, podwyższony poziom cholesterolu itp.

Jak objawia się arytmia? Cóż, wszystko zależy od konkretnego przypadku. Czasami arytmia w ogóle nie jest odczuwana przez osobę, która jest nią dotknięta. W zasadzie typowym objawem okazuje się tak zwane kołatanie serca, czyli za szybkie bicie serca. Pacjenci skarżą się także czasami na to, że serce za bardzo zwalnia, lub bije w zupełnie nietypowym rytmie. Pojawiają się także objawy takie jak kłucie w okolicach serca lub uczucie, jakby nagle przestało ono na chwilę uderzać. Taki stan rzeczy wpływa na postawanie kolejnych widocznych już objawów takich jak ogólne osłabienie oraz uczucie duszności. Poza tym pojawia się dość często ból w klatce piersiowej, a także napady gorąca. Czasami ból jest tak mocny, że może nawet chorego zbudzić ze snu. Jeśli będziemy mieć do czynienia z groźną arytmią serca to może dojść nawet to zasłabnięć, utraty przytomności, w konsekwencji czego może dojść do groźnych upadków, złamań oraz niestety do zatrzymania akcji serca. Taki stan rzeczy może nawet doprowadzić do śmierci.

Arytmię należy leczyć. Wszystko jednak zależy od jej rodzaju. Trzeba poznać jej przyczynę- usuwając ją można pozbyć się samej arytmii. Należy zmienić styl życia, który wpływał na powstawanie tej dolegliwości. Zaprzestać należy przede wszystkim palenia papierosów. Stosuje się także leczenie farmakologiczne oraz leczenie zabiegowe. Z arytmią da się żyć, ale trzeba współpracować w zakresie jej leczenia z kardiologiem.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]