Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
choroba wysokościowa
stłuszczenie wątroby
kamica ksantynowa
zapalenie zatok
nudności
gronkowcowe zatrucie pokarmowe
choroba lokomocyjna
rak żołądka
nerwica
dyfteria
alergie
chirurgia plastyczna
zapalenie powiek
hipotermia
ksztusiec

 

artroza

Pojęcie medyczne artroza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja artrozy napisana w sposób zrozumiały.

Artroza posiada różne określenia w terminologii medycznej. Jest to generatywne zapalenie stawów. Choroba dotyczy zarówno stawów jak i mięśni okalających stawy. Choroba może atakować rożne układy stawowe, biodrowe, kolanowe, łopatkowe.

Główną przyczyną powstania tej choroby są infekcje bakteryjne, wirusowe. Także małe wypadki powodujące uszkodzenia bądź zranienia, obrzmienia, upadki, zwichnięcia, wszystko to, może prowadzić do artretyzmu. Lekceważenie wad postawy, skrzywień kręgosłupa, nóg w okresie dziecięcym, młodzieńczym może powodować późniejszą chorobę.

Objawy mogą się różnie prezentować w zależności od okolic, które narażone są na artrozę. W stawie biodrowym ból jest odczuwalny zwłaszcza rano, kiedy po całonocnym spoczywaniu biodra nie mogą się „rozruszać”. Czasami bóle promieniują aż do kręgosłupa. W stawach kolanowych najbardziej charakterystycznym objawem artretyzmu jest utrudnione zwłaszcza schodzenie po schodach. Podczas dłuższego siedzenia, ból kolan jest na tyle silny, że nie można wstać. Często bóle te nasilają się i promieniują także do ud. Niestety artretyzm może także atakować kręgosłup, jest to jego najniebezpieczniejsza odmiana. Wstawanie z łóżka sprawia ból, a kiedy chcemy coś podnieść, wówczas kręgosłup zaczyna nas boleć. Artroza może także dotyczyć paliczków, wówczas zwłaszcza rano mamy sztywne dłonie, palce są mało elastyczne, często pojawiają się małe zgrubienia na palcach. Przebieg rozwoju choroby jest bardzo podstępny, przede wszystkim dlatego, że codzienne bole stawów często interpretujemy pobłażliwie. Jest to często pierwszy sygnał przebiegu tej choroby, który niezdiagnozowany i nieleczony może powodować nawet trudności w poruszaniu się.

Leczenie artrozy jest procesem długotrwałym, przede wszystkim łączy się tutaj farmakologię ze zmianą trybu życia, odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Rehabilitacja nakierowana jest na kinezoterapię i fizjoterapię. Jeżeli przyczyna choroby jest znana najważniejsze jest zapobieganie dolegliwościom bólowym oraz modyfikacja rozwoju choroby

Choroba atakuje przede wszystkim osoby, które ukończyły 50 rok życia, zwłaszcza kobiety. Ponad połowa ludzi, którzy ukończyli 50 rok życia ma artretyczne zmiany stawowe. Jednak nie oznacza to jeszcze choroby, ponieważ naturalnym procesem jest zmniejszanie się elastyczności chrząstek stawowych, dlatego każda tego typu zmiana wymaga konsultacji lekarskiej.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]