Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
chirurgia plastyczna
pląsawica Huntingtona
hipogonadyzm męski
cukrzyca
choroba wieńcowa
leukopenia
przewlekła niewydolność krążenia
opryszczka
zapalenie spojówek
RDS
zespół Cushinga
polipy macicy
reumatyzm
dysfagia
bielactwo nabyte

 

artretyzm

Pojęcie medyczne artretyzm i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja artretyzmu napisana w sposób zrozumiały.

Artretyzm to inaczej mówiąc dna moczanowa lub skaza moczanowa. To choroba o przewlekłym charakterze, w trakcie której dochodzi do zapalenia poszczególnych stawów. Schorzenie to dotyczyć może zarówno jednego stawu, jak i praktycznie całego naszego organizmu.

Artretyzm to schorzenie, które wywołuje ból oraz obrzęk. Poza tym w stawach pojawia się stan zapalny oraz ulegają one usztywnieniu. Nie jest to jednak choroba, która występuje w jednej postaci- znamy około stu pięćdziesięciu form artretyzmu. Wśród nich najbardziej charakterystyczna jest właśnie dna moczanowa. Poza tym często występuje także reumatoidalne zapalenie stawów oraz osteoartretyzm.

Wśród charakterystycznych objawów, które wskazują na tego rodzaju schorzenie, wymienić należy właśnie obrzęk. Usztywnienie stawów pojawia się szczególnie rano, po przebudzeniu. Stawy są bardzo bolesne i praktycznie nie mogą wykonywać swoich normalnych ruchów. Ponadto bardzo często schorzeniu towarzyszy gorączka oraz znaczny spadek wagi. Pojawia się także ogólne osłabienie organizmu.

Na chorobę tę może zapaść praktycznie każdy. To fakt, że bardzo często jest ona powiązana z procesem starzenia się. Poza tym może się ona wiązać z innymi schorzeniami. Jak ją leczyć? W przypadku dny moczanowej podaje się lek jakim jest kolchicyna. Likwiduje ona stany zapalne a także obniża zbyt wysoki poziom stężenia kwasu moczanowego. Podaje się także inne środki o działaniu przeciwzapalnym. W czasie leczenia zaleca się również dietę. Osoby, które dotknięte zostały tym schorzeniem, powinny unikać wszystkich potraw tłustych oraz tych, które wymagają smażenia. Powinno się także przyjmować wiele płynów, które pomagają regulować poziom kwasu moczowego aby po prostu lepiej wydalać go z moczem. Wskazane są także ćwiczenia fizyczne oraz ruch. Niektórzy lekarze zalecają także masaże, w tym przede wszystkim masaże podwodne.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]