Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
wrzody żołądka i dwunastnicy
białaczka
krwiomocz
posocznica
brodawki
czyrak ucha
niedomoga mięśniowa
alergia
karłowatość przysadkowa
zapalenie płuc
brodawki weneryczne
neurastenia
furuncle
bezsenność
osteoporoza

 

anoreksja

Pojęcie medyczne anoreksja i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja anoreksji napisana w sposób zrozumiały.

Anoreksja to niewątpliwe choroba o podłożu psychicznym. Jej przyczyn należy upatrywać przede wszystkim w rodzinie oraz w najbliższym środowisku chorego (w pracy, szkole). To schorzenie, które może być także wynikiem nieprawidłowych relacji interpersonalnych.

Osoba chora na anoreksję popada w bardzo poważne zaburzenia w odżywianiu. Może do nich dojść na skutek zetknięcia się pacjenta z różnorodnymi patologiami rodzinnymi. Tak zwani „toksyczni rodzice” czy brak akceptacji przez środowisko może stać się bezpośrednią przyczyną zachorowania. To dziewczęta dużo częściej niż chłopcy zapadają na tego typu schorzenia.
Specjaliści od takich chorób pokusili się zatem o określenie profilu psychologicznego dziewcząt szczególnie podatnych na zachorowanie. Najczęściej anorektyczką staje się córka perfekcjonistów- matki, która przedkłada zdanie środowiska ponad potrzebę miłości u dziecka. Taka dziewczyna w swoim środowisku uchodzić może zarówno za ideał, jak i być zupełnie niezauważaną oraz pomijaną w grupie.

Anoreksja zaczyna się zupełnie niewinnie. Każda dziewczyna pragnie być szczupła i odchudza się. Jednak anorektyczka ogranicza jedzenie aż do tego stopnia, że dziennie przyjmuje zaledwie 300 kcal, podczas gdy organizm potrzebuje przynajmniej 2000 kcal. Anorektyczkę można rozpoznać po tym, że wszystko na jej talerzu jest skrupulatnie dzielone, odmierzane oraz układane.
Anoreksja prowadzi do bardzo poważnego w skutkach osłabienia organizmu. Ludzkie narządy nie są wówczas w stanie poprawnie funkcjonować. Dojdzie na jego wskutek do pojawienia się anemii a w konsekwencji- do poważnego osłabienia serca. Musimy pamiętać o tym, iż anoreksja jest chorobą śmiertelną. Może dla chorego skończyć się śmiercią z wycieńczenia. A jeśli nie- może dojść do ustania akcji serca, zawału serca a nawet samobójstwa.

Anoreksję należy leczyć. Pierwszą reakcją rodziny przeważnie jest narzucenie na chorą osobę przymusu jedzenia. Rodzina kontroluje chorą, co może prowadzić do innego poważnego schorzenia- bulimii. Anorektyczka przyjmuje pokarm, ale po chwili go zwraca, wywołując wymioty, staje się zatem bulimiczką, co dla jej zdrowia jest równie niebezpieczne.

Musimy pamiętać o tym, iż anoreksja jest chorobą mentalną. Terapia nie może zatem ograniczać się tylko do zwykłego przymuszania do jedzenia. Nie może także polegać wyłącznie na podawaniu leków. Należy odizolować chorą osobę od toksycznego środowiska, co czasem oznacza również rodzinę, zmianę miejsca pracy czy szkoły. Potem chorą należy nauczyć prawidłowych sposobów odżywiania. Ta choroba siedzi głęboko w psychice chorej. Zatem jedynie z odpowiednim podejściem i pomocą psychologiczną możliwe jest wyleczenie.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]