Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
zapalenie jądra
przewlekła niewydolność krążenia
choroba Alzheimera
torbiel
agranulocytoza
rak płuc
mukowiscydoza
katarakta
pollinosis
zapalenie pochwy
omdlenie
choroba afektywna dwubiegunowa
migotanie przedsionków
stłuczenie mózgu
astygmatyzm

 

angina

Pojęcie medyczne angina i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja anginy napisana w sposób zrozumiały.

Angina to choroba, która dotyka przede wszystkim nasze gardła. Jej bardzo charakterystyczne objawy pojawiają się przede wszystkim na migdałkach. Nie bez powodu angina określana bywa zatem mianem zapalenia migdałków podniebnych oraz błony śluzowej gardła. Choroba ta wywoływana jest przez bakterie pochodzące z rodziny paciorkowców. Nie przeszkadza jej to jednak być chorobą zakaźną, która rozprzestrzenia się droga kropelkową.

Angina to dość dokuczliwa choroba, która objawia się głównie bardzo silnym bólem gardła. Towarzyszy temu często wysoka gorączka. Poza tym pojawiają się problemy z przełykaniem pokarmów- po prostu towarzyszy temu zbyt duży ból. To choroba, która może rozwinąć się nawet w ciągu kilku godzin, zupełnie bez uprzedzenia. Wystarczy kontakt z chorą na anginę osobą, a można mieć już praktycznie pewność, że stanie się ona także i naszym udziałem.

Angina objawiać się może również wymiotami, chociaż zasadniczo pojawiają się one tylko u małych dzieci. Poza gorączką pojawiają się także bóle kości oraz stawów, a do tego poczucie rozbicia. Zmiany, które pojawiają się na migdałkach, mają charakter ropnych nalotów, do czego dochodzi także zaczerwienienie oraz rozpulchnienie.

Anginę należy leczyć. W przeciwnym bądź razie mogą pojawić się poważne zagrożenia dla zdrowia człowieka. Może dojść do między innymi do choroby reumatycznej, zapalenia kłębuszków nerkowych, ropnia gardłowego i okołomigdałkowego. Dlatego też w przypadku anginy jak najszybciej należy podawać antybiotyki. Muszą one pochodzić z grupy penicylin, bowiem bakterie, które wywołują tę chorobę, nie są odporne na ich działanie. Niestety nie wszyscy ludzie mogą przyjmować taki antybiotyk, a to za sprawą uczuleń na ten składnik. Takie osoby muszą stosować makrolidy lub klindamycynę.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]