Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nieżyt nosa
choroba Alzheimera
arytmia
odwarstwienie siatkówki
furunkuł
świerzbiączka
padaczka
rak nerki
narkomania
choroba Vaqueza
immunoterapia
czyrak ucha
zapalenie tchawicy
choroby psychiczne
syfilizm

 

anemia

Pojęcie medyczne anemia i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja anemii napisana w sposób zrozumiały.

Anemia jest chorobą, którą inaczej zwą niedokrwistością. To niepozorne schorzenie charakteryzuje się niską zawartością hemoglobiny oraz erytrocytów we krwi. Zawartość ta jest o wiele niższa niż powinny wskazywać normy.

Anemia, czyli niedokrwistość może występować w nawet 100 typach. Przyczyny anemii są bardzo różne i ogromnie zróżnicowane. Niedokrwistość, która jest bardzo uciążliwym schorzeniem możemy dzielić na trzy rodzaje: niedokrwistość pokrwotoczna, która jest spowodowana znaczną utratą krwi; niedokrwistość spowodowana zmniejszonym wytwarzaniem krwinek czerwonych oraz zaburzeń wytwarzania hemoglobiny; niedokrwistość, która jest spowodowana skróconym czasem życia krwinek czerwonych. Jak sama nazwa wskazuje, niedokrwistość pokrwotoczna, spowodowana jest znaczną utratą krwi.

Możemy wyróżnić różne przyczyny niedokrwistości, a mianowicie: niedobór witamin (B12, B6, C, oraz kwasu foliowego), niedobór żelaza, które jest jednym z ważniejszych składników hemoglobiny, przeróżne uwarunkowania genetyczne, różne działania uboczne wielu leków, przebyte choroby, urazy. Osoby chore na anemię mają mniejszą ilość tlenu we krwi.

Spośród wielu objawów niedokrwistości możemy wymienić następujące: bladość skóry, bladość spojówek oka, bladość warg, bladość paznokci, bladość dziąseł, zmniejszona sprawność ruchowa, zadyszka po wysiłku, apatia, szum w uszach, płytki oddech, problemy z koncentracją, senność, mroczki przed oczami, bóle w okolicy serca, omdlenia, stany podgorączkowe. Natomiast objawy niedokrwistości spowodowanej utratą żelaza to: paznokcie w kształcie łyżeczek, łamliwość włosów i paznokci, zajady, wysuszenie skóry.

Każdy rodzaj anemii można zdiagnozować na podstawie badań krwi, które dostarczają informacji na temat poziomu czerwonych krwinek i hemoglobiny. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne i niezbędne jest aby wcześniej ustalić przyczyny anemii. Najlepszym na to sposobem będzie wywiad z osobą chorą. Równie ważne jest przyjmowanie różnych leków, które w swoim składzie zawierają żelazo. Żelazo, które jest tak ważnym składnikiem dla naszego organizmu możemy uzupełniać poprzez spożywanie wielu warzyw i owoców. Odpowiednia dieta może również w pewien sposób zapobiec anemii.

Jeżeli ktoś chorował lub choruje na takie choroby jak niewydolność nerek, cukrzycę, choroby nowotworowe, choroby serca jest narażony na wystąpienie anemii.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]