Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
oparzenia chemiczne
ornitoza
głuchota starcza
chirurgia plastyczna
afta
szumy uszne
cytomegala
hipereozynofilia
pantycopenia
wytrzeszcz oka
astma atopowa
otospongioza
choroba niedokrwienna serca
rak żołądka
hematuria

 

anafilaksja

Pojęcie medyczne anafilaksja i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja anafilaksji napisana w sposób zrozumiały.

Anafilaksja jest nagła i groźną dla życia człowieka chorobą, polegającą na posiadaniu nadwrażliwości, która jest związana z uwalnianiem przekaźników zwanych mediatorami z bazofilów, komórek tucznych oraz komórek zapalnych. Zależnie od czynnika, który powoduje powyższą reakcję, objawy związane ściśle z anafilaksją występują po kilku minutach, ale bywa także, że dopiero po kilku godzinach. Najczęściej skutki anafilaksji osiągają swoje apogeum po kilku-kilkudziesięciu minutach od zajścia reakcji, zdarza się jednak (bardzo rzadko), że objawy trwają kilka dni.

Główną oznaką wystąpienia reakcji anafilaktycznej są zaburzenia świadomości, najczęściej lęk oraz uczucie zagrożenia. Mogą przy tym zajść jednocześnie w kilku narządach wewnętrznych i układach: dla układu pokarmowego objawami są bóle brzucha, wymioty czy biegunka, układu oddechowego – spowodowana obrzękiem jamy ustnej niedrożność kanałów oddechowych połączona często z kaszlem i katarem. Do innych oznak reakcji anafilaktycznej można zaliczyć omdlenia, rumień, świąd widoczne na skórze (nie zawsze), ból w klatce piersiowej czy łzawienie oczu. Do około pół godziny objawy ulegają znacznemu nasileniu, natomiast w niektórych przypadkach występuje jeszcze druga faza reakcji, po kilku godzinach.

Przyczyn zajścia anafilaksji może być wiele, począwszy od pokarmów (z dużą zawartością białka, np. orzechy, ryby, mleko) lub zażywania leków (m.in. penicylina w połączeniu z białkami, a także inne antybiotyki), a skończywszy na czynnikach zewnętrznych, takich jak użądlenia owadów (m.in. pszczoły lub osy) czy uczulenie na produkty, wykonane z lateksu. W pierwszej kolejności po zaobserwowaniu reakcji anafilaktycznej należy starać się udrożnić drogi oddechowe poprzez odpowiednie ułożenie ciała pacjenta (w każdym momencie trzeba być przygotowanym na sztuczną intubację), a następnie zablokować działanie czynnika szkodliwego w każdy możliwy sposób.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]