Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
afta
tężyczka
zapalenie trzustki
kołatanie serca
limfopenia
bielactwo
cysta naskórkowa
dławica sercowa
gruźlica
zaburzenia oddychania
nerwica pourazowa
zapalenie otrzewnej
bezsenność
oparzenia słoneczne
próchnica zębów

 

alergiczny katar

Pojęcie medyczne alergiczny katar i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja alergicznego kataru napisana w sposób zrozumiały.

Alergiczny katar to inaczej mówiąc alergiczny nieżyt nosa lub po prostu katar sienny. To typowo alergiczna reakcja naszego organizmu na pojawienie się alergenu, który podrażnia drogi oddechowe.

Katar sienny to zarazem objaw jak i dolegliwość. Objaw, ponieważ wskazuje na działanie alergenów takich jak pyłki kwiatów, drzew, traw czy zbóż. Pyłki występują sezonowo, zatem sam katar także ma takich charakter. Najczęściej zatem pojawia się on w okresie wiosennym oraz letnim, kiedy następuję największe pylenie. Zasadniczo po upływie tego okresu katar już nie występuje. W niektórych przypadkach drogi oddechowe mogą zostać jednak tak nadwyrężone, że katar będzie pojawiał się również pod działaniem innych niż pyłki alergenów.

Jak objawia się katar alergiczny? Przede wszystkim pojawia się wydzielina z nosa. Przeważnie ma ona wodnisty charakter i ciężko jest nad nią zapanować, dosłownie „wylewa” się choremu z nosa. Poza tym pojawia się kichanie oraz swędzenie. Najczęściej dochodzi również do łzawienia oraz zaczerwienienia oczu a także do bólu głowy.

Jeśli wydaje się nam, że możemy cierpieć na tę dolegliwość, powinniśmy czym prędzej skontaktować się z lekarzem alergologiem i przeprowadzić testy na alergeny. Jeśli będziemy wiedzieć co nam szkodzi, będzie można podjąć odpowiednie leczenie lub po prostu unikać czynników, które wywołują katar alergiczny. Zwykle nie jest to bowiem możliwe, gdyż nie da się wyeliminować na przykład przenoszonych drogą powietrzną w okresie wiosennym pyłków. Stosować można jednak szczepionki odczulające oraz leki przeciwalergiczne, które mogą pomóc w redukowaniu czy nawet usuwaniu dokuczliwych objawów. Mogą one także doprowadzić do wyleczenia. Wcześniej jednak należy odpowiednio zdiagnozować problem, by w przyszłości katar alergiczny nie stał się powodem do pojawienia się poważniejszego chorzenia, jakim jest astma.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]