Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
nerwica
bulimia
rak żołądka
gigantyzm
przewlekły nieżyt nosa
gorączka trzydniowa
cholera
klatka piersiowa
zapalenie tchawicy
kamica moczanowa
astma oskrzelowa
dalekowzroczność
nadczynność przytarczyc
przerost migdałów
nieżyt nosa

 

agranulocytoza

Pojęcie medyczne agranulocytoza i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja agranulocytozy napisana w sposób zrozumiały.

Nazwa choroby posiada etymologię grecko- łacińską. Przedrostek „a” z greckiego to zaprzeczenie- „nie”; granulum z łacińskiego znaczy „ziarno”, ostatni człon definicji – cytoza, ma rodowód grecki , oznacza, że choroba związana jest z komórką.

Przyczynami agranulocytozy jest drastyczne obniżenie ilości komórek zwanych neutrofilami we krwi. Neutrofile to inaczej granulocyty obojętnochłonne, są immunologicznym mechanizmem reagowania na bakterie i inne patogeny, które znajdują się z naszym organizmie. Jest to rodzaj krwinek, zatem tak jak inne krwinki, neutrofile powstają w szpiku kostnym. Obniżenie neutrofili we krwi jest śmiertelnym zagrożeniem dla organizmu. Przyczyn powstawania choroby jest bardzo dużo. Przede wszystkim mogą one mieć podłoże wrodzone związane z neutropenią cykliczną. Agranulocytozę mogą powodować także czynniki nabyte, wśród nich należy wymienić zakażenie wirusowe, choroby patologiczne układu odpornościowego. Agranulocytozę pośrednio powodować może chemioterapia, radioterapia. Do coraz częstszych przyczyn występowania choroby należy zaliczyć także określone grupy leków, wśród nich najbardziej niebezpieczne jest przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych, przeciwtarczycowych. Niestety także antybiotyki przyczyniają się do agranulocytozy.

Agranulocytoza jest chorobą podstępną w związku z tym może nie dawać żadnych objawów. Często objawem choroby są także infekcje o dość specyficznych i rzadko spotykanych objawach. Złe samopoczucie ogólne, gorączka, drgawki powinny nas zaniepokoić. Przebieg agranulocytozy zwykle rozpoczyna się od ogólnego osłabienia, następnie pojawia się gorączka, czasami bolesne owrzodzenia w okolicach jamy ustnej czy odbytu.

Podstawowe parametry leczenia choroby to natychmiastowa hospitalizacja i izolacja chorego w celu zapobiegania zakażenia drobnoustrojami. Jeżeli spadek granulocytów jest nieznaczny wówczas należy stale kontrolować ilość tych krwinek i nigdy nie lekceważyć pierwszych objawów jakiejkolwiek infekcji. Jeżeli podłożem wystąpienia tej choroby są leki, wówczas należy je odstawić i zastosować łagodniejszych zamiennik. Oczywiście taką decyzję może podjąć tylko lekarz. Tej choroby nie można lekceważyć, najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest przede wszystkim możliwość wystąpienia zakażenia krwi- sepsy.

Choroba ta może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, wykonywanego zawodu, płci.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]