Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
trądzik pospolity
nekrofilia
salmonellowe zatrucie pokarmowe
rak jelita grubego
zapalenie sutka
shopoholizm
ziołolecznictwo
miastenia
choroba Plummera
niewydolność krążenia
nerwica
czkawka
schizofrenia
bezsenność
nieżyt nosa

 

afta

Pojęcie medyczne afta i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja afty napisana w sposób zrozumiały.

Nawrotowe aftowe zapalenie jamy ustnej charakteryzuje się z reguły pojawieniem bolesnych zmian zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, czasem także i zewnętrznych narządów płciowych. Są one niewielkich rozmiarów – najczęściej do jednego centymetra średnicy, okrągłe, barwy białej, otoczone niewielkim rumieńcem. W części środkowej afty znajdują się martwe komórki nabłonkowe i resztki tkanek. Gdy je usuniemy - naszym oczom ukaże się czerwone podłoże. Afty o większej średnicy utrzymują się na błonach nawet kilka tygodni i goją się pozostawiając po sobie blizny. Bardzo często zdarza się, że większe afty nawracają co kilka – kilkanaście lat, albo występują stale; to znaczy: nowe pojawiają się zanim poprzednie ustąpią. Występują one najczęściej na wewnętrznej stronie warg, policzku, języku, podniebieniu miękkim czy na dnie jamy ustnej, czyli na częściach niezrogowaciałych i ruchomych błony śluzowej jamy ustnej. Bolesne owrzodzenie ustępuje po dziesięciu dniach, natomiast ból po pięciu.

Leczenie afty nie jest konieczne, jednak warto zaopatrzyć się w powierzchniowo działające środki znieczulające, takie jak 2% żel lidokainowy (zgodnie z ulotką, powinien być stosowany mniej więcej co trzy godziny) - powoduje on krótkotrwałe złagodzenie dolegliwości i ułatwia przyjmowanie pokarmu. Ból można zmniejszyć także poprzez przyżeganiem metodami fizycznymi i chemicznymi.

Afty są powikłaniem wirusowych chorób jamy ustnej, u dzieci występują po przebyciu niektórych chorób zakaźnych w okresie ząbkowania. Przyczyny ich powstawania to: niedobory kwasu foliowego, żelaza i witaminy B12, zmiany hormonalne, alergia, nieprawidłowa reakcja immunologiczna, urazy mechaniczne – szczoteczką do myca zębów, infekcje podczas zabiegów stomatologicznych, wkładanie brudnych palców do ust, podrażnienie wywołane którymś ze składników pasty do zębów, a także gorączka i stres. Aby zapobiec wystąpieniu w jamie ustnej wszelkiego rodzaju nadżerek oraz aft, musimy unikać niedoboru kwasu foliowego (znajduje się on w świeżych owocach i warzywach), żelaza (czerwone mięso, warzywa, suszone figi i płatki śniadaniowe), a także unikać ostrych potraw. W przypadku gdy kaleczymy swoją jamę ustną podczas mycia zębów, powinniśmy zmienić szczoteczkę na bardziej miękką. Należy też zwracać uwagę na to, czy dzieci myją ręce przed każdym posiłkiem; a już szczególnie, jeżeli wróciły do domu z podwórka.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]