Słownik medyczny

 

Wyszukaj hasło: lub skorzystaj ze spisu alfabetycznego

 
     
 

 

   
 

Najnowsze hasła:
choroba z Lyme
choroba Haglunda Severa
choroba piąta
uzależnienia
choroba von Willebranda
gościec przewlekle postępujący
kamica moczowa
krwawiączka A i B
kamica żółciowa
uraemia
sinubronchitis
pyrosis
postrzał i rwa kulszowa
ostra białaczka szpikowa
niedoczynność hormonalna jajników

Losowe hasła:
pneumonia
wady serca
choroba zezowa
choroby zwyrodnieniowe
otępienie starcze
stłuszczenie wątroby
koksartroza
cholera
młodzieńcza kifoza
opryszczka narządów płciowych
choroby hormonalne
polipy macicy
rak gruczołu krokowego
choroba Vaqueza
pyłkowica

 

afta

Pojęcie medyczne afta i dokładne informacje wyjaśniające ten termin medyczny. Definicja afty napisana w sposób zrozumiały.

Nawrotowe aftowe zapalenie jamy ustnej charakteryzuje się z reguły pojawieniem bolesnych zmian zapalnych błon śluzowych jamy ustnej, czasem także i zewnętrznych narządów płciowych. Są one niewielkich rozmiarów – najczęściej do jednego centymetra średnicy, okrągłe, barwy białej, otoczone niewielkim rumieńcem. W części środkowej afty znajdują się martwe komórki nabłonkowe i resztki tkanek. Gdy je usuniemy - naszym oczom ukaże się czerwone podłoże. Afty o większej średnicy utrzymują się na błonach nawet kilka tygodni i goją się pozostawiając po sobie blizny. Bardzo często zdarza się, że większe afty nawracają co kilka – kilkanaście lat, albo występują stale; to znaczy: nowe pojawiają się zanim poprzednie ustąpią. Występują one najczęściej na wewnętrznej stronie warg, policzku, języku, podniebieniu miękkim czy na dnie jamy ustnej, czyli na częściach niezrogowaciałych i ruchomych błony śluzowej jamy ustnej. Bolesne owrzodzenie ustępuje po dziesięciu dniach, natomiast ból po pięciu.

Leczenie afty nie jest konieczne, jednak warto zaopatrzyć się w powierzchniowo działające środki znieczulające, takie jak 2% żel lidokainowy (zgodnie z ulotką, powinien być stosowany mniej więcej co trzy godziny) - powoduje on krótkotrwałe złagodzenie dolegliwości i ułatwia przyjmowanie pokarmu. Ból można zmniejszyć także poprzez przyżeganiem metodami fizycznymi i chemicznymi.

Afty są powikłaniem wirusowych chorób jamy ustnej, u dzieci występują po przebyciu niektórych chorób zakaźnych w okresie ząbkowania. Przyczyny ich powstawania to: niedobory kwasu foliowego, żelaza i witaminy B12, zmiany hormonalne, alergia, nieprawidłowa reakcja immunologiczna, urazy mechaniczne – szczoteczką do myca zębów, infekcje podczas zabiegów stomatologicznych, wkładanie brudnych palców do ust, podrażnienie wywołane którymś ze składników pasty do zębów, a także gorączka i stres. Aby zapobiec wystąpieniu w jamie ustnej wszelkiego rodzaju nadżerek oraz aft, musimy unikać niedoboru kwasu foliowego (znajduje się on w świeżych owocach i warzywach), żelaza (czerwone mięso, warzywa, suszone figi i płatki śniadaniowe), a także unikać ostrych potraw. W przypadku gdy kaleczymy swoją jamę ustną podczas mycia zębów, powinniśmy zmienić szczoteczkę na bardziej miękką. Należy też zwracać uwagę na to, czy dzieci myją ręce przed każdym posiłkiem; a już szczególnie, jeżeli wróciły do domu z podwórka.

 

   
               
 

 

 
 

(c) 2010 slownikmedyczny.edu.pl - Internetowy słownik medyczny zawierajacy wykaz oraz klasyfikacje chorób. Opisane sa ich przyczyny i leczenie. Każdy opis choroby sporzadzony jest w zrozumiały sposób, zawiera on między innymi objawy, przyczyny powstania , sposób leczenia, ewentualne powikłania oraz szereg porad majacych na celu zapobieganie danej chorobie. Choroba ludzka wyjasniona przystępnym językiem. [kontakt]